
Види капусти
Перегляньте різницю між капустою, такою як зелена, савойська, червона, напа, бок чой і брюссельська капуста, і дізнайтеся, що робити з ними.
Незалежно від того, який тип капусти Ви купуєте, шукаєте, всі крім капусти Напа (Китайська капуста), мають щільно упаковані листя.

Зелена капуста
Найпопулярніша в нашій країні білокачанна капуста по корисності виявилася в хвості, але це аж ніяк не означає, що вона погана. Просто в ній трохи менше «капустяних» речовин. Зате вона дешева, загальнодоступна, прекрасно зберігається і має свої унікальні якості. Наприклад, в ній присутній вітамін U, який ще називають противиразковим: свіжий овочевий сік затягує ранки шлунка і 12-палої кишки. А ще на відміну від брокколі або брюссельської капусти її можна їсти свіжої і солоної, причому в такому вигляді аскорбінка в листі прекрасно зберігається і робить блюдо чудовим засобом боротьби із зимовим авітамінозом.

Савойська капуста
Зовні савойська схожа на білокачанну, але має яскравий зелений колір і гофровані пухирчасті листочки. Це дуже красива капустка, до того ж її складу набагато багатше білокачанної. У савойської дуже ніжні листи, тому з них виходять відмінні голубці, салати, борщі і пиріжки з капустою. Листя качана легко розбираються, варто обдати його окропом.

Червона капуста
Червона капуста по корисності обігнала свою прародительку білокачанну з наступних причин: насичений колір їй дарує пігмент ціанідин, який має здатність зміцнювати стінки кровоносних судин і регулювати їх проникність. Ось чому всім сердечникам бажано харчуватися саме червонокачанної капустою. Використовувати її можна точно так само, як білу: робити з неї голубці і т.д, солити і тушкувати. Правда, після обробки вона блякне, тому найкраще класти її свіжою в салати – яскраві, насичені листочки прикрасять будь-яку страву.

Напа Капуста (Китайська капуста)
Напу капусту іноді називають китайською капустою або капустою селери. Капуста Напа не схожа на качан капусти, вона має довге, світло-зелене листя, квітка з густих білих стебел.
Це незвична листова капуста. Качана у неї немає, а за складом вона близька до білокачанної. Щоб листочки китайської капусти не опинилися гіркими, не купуйте сильно пожовклі екземпляри і не женіться за гігантами: ідеальна довжина овоча – 25-30 см. З «китаянки» виходять відмінні борщі, щі, з неї роблять голубці і салати. На жаль, у цій капусти є один серйозний мінус – дуже велика качан, яка займає майже половину продукту. Втім, кочеригу теж можна пустити в справу, якщо нарізати її тонкою соломкою і покласти в салат або суп.

Бок Чой
Бок чой має виразні листя, що ростуть з центрального стебла. Вона виглядає як швейцарський мангольд, але з блідо-зеленими стеблами і листям. Має м’який, але яскравий смак .

Брюссельська капуста
Найцінніша з капусти – брюссельська. Народилася вона дійсно в Бельгії, в Брюсселі, в XVII столітті, коли селекціонери шукали живильний високоврожайний овоч, щоб нагодувати ним нашвидкоруч населення. І у них це вийшло: якщо в білокачанної всього 2,5% рослинного білка, то в брюссельській його – 6,5%. Вітаміну С теж в 2-3 рази більше! У соку брюссельської капусти багато калію, тому її рекомендують їсти гіпертонікам, і мало грубих волокон, тому вона не викликає метеоризму. Брюссельську капусту можна відварити, згасити, запекти в вершках або покласти в суп – бульйон виходить дуже ароматним. Іноді мініатюрна капустка гірчить: щоб цього уникнути, її треба готувати в підсоленій воді з додаванням лимонного соку.

Брокколі
Брокколі суцвіття яскраво-зеленого кольору (іноді фіолетового) крім усього іншого містять каротин і багато якісних рослинних білків – скажімо, холін і метіонін перешкоджають накопиченню холестерину в організмі. Крім того, брокколі, як і брюссельська (на відміну від білокачанної), не влаштовує революцій в животі. Якщо хочете отримати від цієї красуні максимум користі, вибирайте неперезрівший овоч – його легко впізнати за щільним нерозпущеною суцвіттям. Капуста з пухкими і відкритими бутончиками не вийде соковитою. Відварюйте її, обсмажуйте в паніровці, кладіть в зупу, піцу або пасту.

Цвітна капуста
Цвітна капуста – найближча родичка броколі, однак вона має кремовий відтінок. Вона всім хороша – дієтично, легко перетравлюється, містить багато білка і вітамінів. Але є один невеликий мінус – пристойну кількість пуринових речовин, які не дуже гарні для тих, хто страждає сечокам’яної хвороби. Всім іншим «квітчасту» капусту можна і потрібно їсти. А вибирати її треба очима: дивіться, щоб головки були діаметром не менше 8 см, щільні, з компактно розташованими суцвіттями на коротких ніжках. Квіточки повинні бути закритими, без чорних або бурих точок, а листочки – тільки зовні і виключно зелені, а не жовті. Якщо все навпаки, означає, овоч хворий або перезрілий. Взагалі ця капуста досить погано зберігається, тому відразу готуйте з неї суп-пюре, тушкуйте або готуйте на пару в поєднанні з родичкою брокколі та іншими плодами.

Капуста Романеско
Романеско – найближчий родич цвітної капусти. Тільки вона м’якше і ніжніше за текстурою і смаком. А зовні «італійку» Романеско взагалі ні з чим не сплутаєш – її чудові суцвіття розташовані по спіралі і загорнуті вгору на конус. Недарма Романеско ще порівнюють з морськими коралами. Гріх не прикрасити такою незвичайною, корисною і низькокалорійної капустою свої страви. Як і кольорову, Романеско можна відварити, приготувати на пару, покласти в суп, салат і ін. «Коралову» капусту також маринують і роблять з неї вишукані зимові салати.

Кольрабі капуста
Кольрабі – це не качан і не квітка, а розрозше стебло. Він так і називається – стеблеплод. Він може бути білим, фіолетовим, рожевим, зеленим. Головне – не нарватися на «дідка» з грубими волокнами (метеоризм забезпечений), адже свіженька кольрабі – смачна, соковита, солодкувата і чимось нагадує ніжну качан білокачанної. Що з неї приготувати? Відварити, зробити суп-пюре, нафарширувати – припустити і вийняти м’якоть, а потім заповнити будь-якою начинкою і запекти. Зрештою, з’їсти свіжої або натерти на тертці і приготувати вітамінний салат з морквою, лимонним соком, цукром і сметаною.